Herní počítač za 23 000 Kč
Počítačový svět jde neustále a nezadržitelně vpřed. Počítač, který patřil před třemi lety mezi lepší herní třídu, dnes patří mezi „prohlížeče“ obrázků. Sice ne vždy, ale občas se to stane. Hardware velmi rychle zestárne. Je to díky vývoji, jenž se posouvá mílovými kroky do budoucna.
Ani já jsem nezůstal ušetřen tomuto postupu a musel si pořídit lepší stroj na hraní, ale i psaní a prohlížení internetu. Sice se nejedná o žádnou absolutní špičku, ale dnešní hry v pohodě utáhne na vysoké detaily při minimálně 40 FPS a určitě vydrží tuto laťku držet nějaký ten rok (3 jistě).
Samozřejmě jsem jej vyzkoušel při hrách.
Kingdom Come: Deliverance se FPS při nastavení na vysoké detaily a zapnutých HD texturách, pohybuje mezi 50 a 80.
Metro Exodus při nastavení na vysoké detaily je FPS v rozmezí velmi podobném, jako v Kingdom Come, tedy 50 až 80.
Ten, kdo paří CSGO může být rovněž v naprostém klidu. FPS ve vysokých detailech 100 a více.
A nyní k sestavě samotné
Základní deska
Zde jsem sáhl po velmi kvalitní desce od MSI B450 Gaming plus. Už samotný název napovídá, že se jedná o desku, která je stvořena pro hráče. Ovšem pozor, ne vždy tomu tak je. Jsou desky, které rovněž nesou označení Gaming, ale nejsou tak kvalitní, či pouze toto označení mají, aby výrobci trochu ošálili potencionální kupce.
Procesor
Do oka mi padl procesor 2. generace od AMD Ryzen 5 2600. Disponuje 6 jádry a 12 vlákny. Frekvence je 3,4 GHz, v boostu 3,9. Základní frekvenci můžete právě i díky výše zmíněné základní desce jednoduše taktovat na základní 3,8, což jsem provedl a PC šlape v pohodě bez zádrhelů.
Grafická karta
Tu jsem vybíral dle poměru cena/výkon. Výběr padl na Sapphire Radeon NITRO+ RX580 s 8 GB GDDR5 pamětmi. Sice už tato karta nepatří mezi novinky, ale svou práci odvede velmi dobře a nějaký ten čas v pohodě utáhne hry i do budoucna.
Operační paměť
Je jasné, že na paměti záleží. Dnešní hry jsou docela náročné a žerou paměť, jak slimák listy. Vybral jsem prověřenou značku, se kterou mám zkušenosti. Crucial Ballistix Sport AT 16GB (2x8GB) DDR4 3200 MHz. Zde dvě upozornění. Vždy je lepší koupit dva moduly než jeden. Ty totiž pracují v dual chanelu a tím pádem rychleji (2x). Druhé upozornění se týče frekvence pamětí. Zde si dejte pozor, pokud byste se rozhodli pro jinou desku, aby ta měla možnost v BIOSu přepnutí na vyšší frekvence pamětí. Pokud si koupíte paměti s 3200 MHz, ale deska nebude toto podporovat, poběží na nižší frekvenci (taková, jakou deska umožní).
SSD disk + HDD
Jako úložiště mi velmi dobře slouží dva disky. Jeden SSD, který je rychlý a jeden klasický HDD na ukládání dat. Mezi SSD to u mě vyhrál Patriot Burst, 2,5“ s kapacitou 480GB. Většinou mi slouží pro rychlé spouštění systému, ale pokud chcete rychleji spouštět i některé hry (já například Kingdom Come: Deliverance) je dobré je instalovat na něj, proto kapacita 480GB a ne menší. Jako klasický mi slouží už prověřený WD Blue (EZEX), 3,5“ o kapacitě 1TB.
Napájecí zdroj
Velice důležitou součástí sestavy je zdroj. Zde se nevyplatí kupovat nekvalitní či úplně levné zdroje. Pak stačí malá nestabilita a může se Váš počítač odporoučet do věčných lovišť. Sáhl jsem opět po prověřené značce a tou je EVGA 750 BQ – 750W. Sice by stačil i 650W, ale já myslím i na možné rozšíření či vylepšení sestavy v budoucnu a více W se může hodit.
Case neboli skříň
V neposlední řadě musíte přemýšlet do čeho všechno to železo usadíte. Solidní skříň je SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black TG s oknem. Skříň není moc drahá a vesměs splňuje vše, co potřebuji. V základu je osazená třemi větráky, což se vždy hodí. Také materiál, ze kterého je vyrobena není nekvalitní. Sice to není špička, ale opět jsem koukal na poměr cena/možnosti 😊 .
Ceny komponent při objednání – cca před 2 měsíci
- Základní deska – 2603 Kč
- Procesor – 4380 Kč
- Grafická karta – 6633 Kč
- Operační paměť RAM – 3249 Kč
- SSD Disk – 1449 Kč
- HDD – 1182 Kč
- Napájecí zdroj – 2119 Kč
- Case – 1099 Kč
Celková cena sestavy – 22881 Kč