Protipirátská ochrana DENUVO slaví úspěchy
Velké procento hráčů počítačových her po celém světě, stahuje nelegální kopie her a poté se jim s láskou oddává. Tím tratí všichni, kteří na hře pracovali a propagovali. Dost možná toto pirátění má i částečný vliv na cenu koncového produktu, kdy se vydavatelé snaží vyšší cenou získat zpět to, co tratí právě kvůli pirátům.
Nelegálním hráčům v jejich úsilí největší měrou pomáhají „hackeři“, ti během několika málo hodin dokáží vytvořit „crack“, jež přepíše veškeré ochrany hry. Tím mohou nerušeně piráti hrát.
Aby k těmto prolomením ochran bylo zabráněno, snažili se vývojáři a vydavatelé přidávat do her různé ochrany, ty ale dokázaly kolikrát znepříjemnit hraní poctivým hráčům, kteří si hru koupili. Příklad, ANNO 1404, po zakoupení měl kupující pouze tři možnosti instalace a poté musel pracně u vydavatele žádat o další možnost instalace. Tuto ochranu později zrušily.
V současné době se neustále pracuje na zlepšení protipirátských ochran a zdá se, že se dílo daří. Rakouská společnost Denuvo Software Solutions GmbH vyrobila ochranu her, která se neustále zdokonaluje. Prolomení této ochrany je čím dál složitější a vyžaduje více času. To samozřejmě nesedí tvůrcům cracků, a ti se přestávají snažit vytvářet prolomení.
Minulý rok měly velké a známé „grupy“ crackerů problémy s prolomením Denuvo ochrany u her jako FIFA 15, Lord of the Fallen či RPG peckou Dragon Age: Inquisition. V letošním roce prozatím neprolomily ochrany u her jako FIFA 16 a Just Cause 3.
Jak poslední měsíce napovídají, vypadá to na porážku crackerských skupnin, které pomalu a jistě svůj boj vzdávají. Možná přijde doba (a nebude to dlouho trvat), kdy si počítačové hry „zdarma“ už žádný pirát nezahraje. Nad zavedením této ochrany uvažuje v současné době čím dál více vydavatelů i přes vysokou cenu.